Odstranění žlučníku v klinickém centru ISCARE

iscarePříčina tvorby žlučových konkrementů je známa jen částečně. Přehuštěná žluč se sráží a vzniká jeden nebo více konkrementů. Je starou chirurgickou zkušeností, že nejvíce nebezpečné jsou ty nejdrobnější konkrementy, které mohou vniknout do žlučovodů a zneprůchodnit je. Jde o civilizační chorobu, která se častěji se vyskytuje u žen. Léčba neoperační (dieta, léky proti kolikám, rozpouštění kamenů léky nebo drcení rázovými vlnami) nepřináší dostatečné léčebné výsledky a nechrání bezpečně před uvedenými komplikacemi..

 

Je výhodné, pokud operace proběhne v době,kdy není žlučník postižen akutním zánětem, tedy alespoň 4 týdny od posledního žlučníkového záchvatu. Pokud obtíže trvají dlouho nebo objevuje se teplota či zástava plynů, je často nutné operovat ihned, protože hrozí protržení žlučníku a zánět pobřišnice.V těchto případech operace laparoskopicky často není možná a výkon se provádí z klasického řezu v nadbřišku a vždy se zvýšeným rizikem nejrůznějších komplikací. Proto je pro pacienta výhodné odstranit žlučník s konkrementy včas a nečekat s operací na závažné obtíže.

 

Před operací je potřebné ultrazvukové vyšetření břicha a interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Operace se provádí v celkové anestezii, obvykle laparoskopicky a při operaci je vždy odstraněn celý žlučník i s konkrementy. Pouhé odstranění konkrementů není z medicínského hlediska správný postup. Hrozilo by rychle znovuvytvoření konkrementů. Navíc pokud žlučník obsahuje konkrementy, je obvykle již nefunkční. Při nepřítomnosti žlučníku jeho funkci přebírají ostatní žlučovody a jeho chybění pacient žádným způsobem nepociťuje. Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny, první den po operaci dostane jogurt a bujon. Dále rehabilituje s pomocí rehabilitační pracovnice, volně chodí po oddělení, může se sprchovat  a při nekomplikovaném průběhu odchází do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci. Doma podle našeho návodu postupně přechází na žlučníkovou dietu, kterou doporučujeme měsíc po operaci. Dále již pacient nemá žádná dietní omezení. Rány převazujeme a stehy odstraňujeme týden po operaci a ještě jednou zveme pacienta na kontrolu měsíc po operaci. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny po operaci podle druhu vykonávané práce.

 

Operaci na našem pracovišti plně hradí většina zdravotních pojišťoven a od pacienta není vyžadován žádný příplatek.

Kontakt:
www.iscare.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..