Moringa Oleifera – přírodní doplněk stravy pro cukrovkáře

moringaMoringa Oleifera (nazývaný též „Strom života“) je v místech výskytu vysoce ceněný pro zajímavý obsah zdraví prospěšných látek. Tyto látky jsou významné jak z hlediska výživy, jako i obsahu minerálů, antioxidantů, jednoduchých cukrů…

Moringa je strom který původně pochází z Himálajské oblasti. Rozšířil se i do Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Na africkém kontinentu se vyskytuje v různých lokalitách od rovníku na jih i na sever až po pásmo Sahel pod pouští Sahara. V oblasti afrického Sahelu, kde je výrazné střídání počasí, období sucha a období dešťů, strom Moringa plní několik významných funkcí jako ekologickou, výživovou a léčitelskou.

Listy moringy z oblasti Sahelu, vzhledem k vysoké intenzitě slunečního záření a s tím spojenou zvýšenou tvorbou chlorofylu, vykazují vysoký obsah důležitých látek (minerály, aminokyseliny a vitamíny).

Ekologická funkce spočívá v tom, že strom v období dešťů kumuluje v kmeni a hlavně v kořenech velké množství vody kterou zadržuje v půdě i přes období sucha, a tím umožňuje produkci listové hmoty i v období sucha.

Výživová funkce je ta, že během celého období sucha když je nedostatek jiné potravy jsou listy, květy a plody (zelené lusky) významným zdrojem potravy (vitamínů, minerálů, aminokyselin a jiných).

Léčitelská funkce spočívá ve využívání částí stromu moringa k prevenci a léčbě nemocí jako :

– močopohlavního ústrojí
– trávicího soustavy
– vnitřních zánětlivých onemocnění (játra, slezina)
– zánětů a bolesti pohybového ústrojí
– srdečně cévního systému
– malárie
– působí na zlepšení stavu při cukrovce
– upravuje krevní tlak
– snižuje obsah cholesterolu

Využití v léčitelství, v léčbě av prevenci nemocí

Léčivé účinky mají hlavně produkty ze sušených listů, které se pro jejich účinky z hlediska farmakologické aktivity, obsahu fytochemických látek a sloučenin úspěšně využívají v alternativní medicíně i ve vyspělých západních zemích.

Ve studiích léčivých vlastností Moringy, hlavně produktů ze sušených listů byly zjištěny výrazné terapeutické účinky při cukrovce. Tento účinek na zmírňování glukózové intolerance se připisuje vysokému obsahu polyfenolů.

Látky jako quercetin-3-glykosid (Q-3-G), glykosidy, chlorogenová kyselina a další významné látky a sloučeniny fytoterapeutických působí jako antidiabetika a zmírňují dopad onemocnění cukrovky jako i s ní spojená další zdravotní rizika.

Byly zjištěny protizánětlivé účinky, protirakovinné účinky, účinky na zlepšení stavu štítné žlázy (regulace činnosti) jako ihypoglykemický potenciál.

V listech Moringy se nachází většina ze 45 rostlinných antioxidantů a 34 druhů protizánětlivých farmaceuticky účinných sloučenin, které byly analyzovány v rostlinných materiálech.

Moringa má vzácnou kombinaci již zmíněných látek, které vykazují i antibakteriální a antifungální aktivity, snižují hladinu cholesterolu, vykazují antiepileptickou aktivitu a působí jako oběhové stimulanty.

Zdroj: www.afroplants.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..