SZPI stahuje z trhu přípravky Animal cuts a Chlorella extra

logo SZPIStátní zemědělské a potravinářské inspekci se podařilo na trhu odhalit další dva doplňky stravy, které byly shledány jako zdraví škodlivé. V obou případech se jednalo o výrobky z dovozu a v obou případech potravinářská inspekce zakázala jejich další prodej a nařídila jejich stažení z trhu.

První přípravek Animal cuts (s expirací 03/14/13) pocházející z USA prodával v České republice Marek Čollák z Českého Těšína, provozovatel internetových obchodů s výživou pro sportovce. Jedna plechovka tohoto přípravku obsahovala 336 tablet rozdělených do 42 dávkových balíčků, přičemž podle doporučeného dávkování měly být užívány dva balíčky denně. Laboratoře SZPI však v těchto tabletách odhalily hormon progesteron. Progesteron je obsažen v lécích na lékařský předpis, jeho přítomnost ve volně prodejném doplňku stravy je však nežádoucí. Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví je doplněk stravy s tímto hormonem považován za nebezpečný. Do ČR bylo dovezeno 312 plechovek přípravku Animal cuts, tj. přes sto tisíc tablet.

Animal cuts - front Animal cuts - back

Jak uvedla ve své reportáží televize Nova, hormon progesteron má přesně opačné účinky, než jaké sliboval přípravek Animal cuts.


V druhém případě se jednalo o doplněk stravy z Číny s názvem Chlorella extra (datum minimální trvanlivosti 11.2.2011, šarže 20090212, balení v plastové dóze á 100g nebo 300g). Inspekce tyto tablety zakázala, neboť obsahovaly nadlimitní množství olova. Do ČR tablety v celkovém množství 200 kilogramů dovezla pražská firma Blue step spol. s r.o., téměř polovinu pak dále distribuovala na Slovensko.

Chlorella extra - front Chlorella extra - back

Pokud spotřebitelé mají výše uvedené šarže nebezpečných doplňků stravy doma, inspekce jim nedoporučuje jejich konzumaci.

O obou případech informovala SZPI ostatní členské státy EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..