Česko koupí milion očkovacích vakcín proti mexické chřipce

Česká vláda nakoupí milion dávek vakcín proti mexické chřipce, což znamená, že proočkováno bude půl milionu lidí. V pátek to oznámil premiér Jan Fischer. Vakcíny koupí za 200 milionů od společnosti GSK v průběhu podzimu. Pro každého občana jsou nutné dvě dávky, aby prevence fungovala.

Ministerstvo zdravotnictví vyjednávalo se třemi společnostmi více než měsíc, šéfka resortu Dana Jurásková odmítla kontrakt nakonec podepsat kvůli nevýhodnosti smluv. „Chyběly záruky a garance, ve smlouvých bylo minimum sankcí za vedlejší účinky a případná úmrtí. Nepodařilo se do smluv zakomponovat ani záruky za účinnost a objem,“ uvedla Jurásková. Podle jejích slov firmy využívají současné situace, kdy onemocnění mexickou chřipkou je silně medializované a v některých momentech bylo jejich chování doslova vyděračské. Firmy navíc chtěly dodat vakcínu až v lednu. „To by mohlo být pozdě,“ řekl Fischer.

V současné době je v Česku nakaženo virem A(H1N1) 217 lidí, choroba má u nich lehký průběh. V celé Evropské unii je nakažených 40.400 lidí, z nichž 73 zemřelo. Nemocní mají lehký průběh choroby, postiženy jsou hlavně děti do 15 let a dospělí do 50 let. U pouhých 25 procent byla nasazena antivirotická léčba.

„Pokud by v ČR došlo k pandemii mexické chřipky, předpokládáme, že by mohlo být hospitalizováno 30 až 40 tisíc lidí. Léků je dostatek, máme pro ně v současné chvíli 2,5 milionu antivirotik,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Ministryně Jurásková doporučuje občanům, aby se očkovali proti sezónní chřipce, předejde se tak situaci, kdy by se oba viry propojily a nemoc by měla podstatně těžší průběh.

Vloni se sezónní chřipkou navštívilo lékaře více než milion Čechů a na komplikace s ní spojené zemřelo v zemi 2.500 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví bude spolupracovat s kraji na připravenosti jejich pandemických plánů a akceschopnosti. „Budu i nadále jednat s výrobci antivirotik,“ řekla Jurásková. Souhrnnou zprávu o situaci předloží vládě do 15. září.

Zdroj: MEDIAFAX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..