Prozac

Prozac - tobolkyFluoxetin je lék používaný zejména při léčení deprese. Patří do skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), látek, které zabraňují zpětnému vychytávání mediátoru serotoninu z nervové synaptické štěrbiny. Látka je známá pod obchodní značkou Prozac, pod kterou ji uvedla na trh americká firma Eli Lilly v roce 1988. V České republice se tento lék prodává pod názvem Deprex, Fluoxetin Ratiopharm, Apo-fluoxetin, …

Denní dávkování je většinou 20mg v jedné denní dávce. Účinek při léčbě deprese nastupuje se zpožděním, zhruba 14 dní až tři týdny. V játrech vzniká aktivní metabolit norfluoxetin. Nežádoucí účinky se vyskytují především na začátku léčby – průjem, pocení, bolest hlavy. Nesmí se kombinovat s látkami, které patří do skupiny inhibitorů enzymu monoaminooxidázy.

[ad#cunarny.cz_468x60-zadecek]

Další léčiva ze skupiny SSRI – citalopram, sertralin, fluvoxamin, paroxetin. Nejpoužívanější léčiva z této skupiny jsou v současné době (2009) citalopram (a escitalopram – stereoizomer citalopramu) a sertralin.

Prozac 20 mg

Zdroj: cs.wikipedia.org

[ad#cunarny.cz_468x60-cunik]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..