Alergie, ať už na cokoliv je čím dál víc rozšířenější a různých druhů alergií se objevuje čím dál tím víc. Se začátkem jara a brzkého očekávání léta se zhoršuje i zdravotní stav všech alergiků například na pyl, prach a pod. Mnoho z nás zkusilo hodně prášků a možná i kapek proti alergii, což však ne vždy pomůže. Řešením mohou být vakcíny, které však bohužel jsou docela drahé a zatím stejně nejsou stoprocentní. Alergie patří mezi nejčastější civilizační choroby.
Statistiky uvádějí, že alergiemi trpí 30 – 45% populace a v České republice se dokonce můžeme setkat s tvrzením, že nějaký typ alergie (například alergie potravinová, alergie na psy, alergie na slunce, roztoče či pyl) má téměř každý druhý člověk. Počet alergiků se přitom neustále zvyšuje bez ohledu na věk. Jak alergie vzniká a co je její příčinou? Existuje proti alergii vůbec nějaká účinná léčba?
Bojem proti alergii si už asi prošel každý alergik. Od různých prášků po mokré kapesníky na čele nebo příznaky chřipky, která za 2 hodiny přejde. Největší paradox je ovšem ten, že vždy kdy se to nejméně hodí ta alergie přijde. Ať už je to školní výlet nebo nějaká akce v práci. Příčinou spustění alrgie může být také krátký spánek, kdy si organismus málo odpočine a pak boužel ani prášky hned tak nezaberou.
A co je to ta alergie?
Alergie je nepřiměřená reakce organizmu na látky v našem okolí. Alergie mají širokou paletu projevů od obyčejné rýmy až po anafylaktický šok, který může končit smrtí. Příčinou alergií je teda nesprávná reakce aktivace protilátek na podráždění.
Nejčastější druhy alergií
Potravinová alergie se objevuje nejčastěji u dětí do šesti let, ale může se objevit také až v dospělosti. Potravinovou alergií se rozumí nežádoucí reakce na určitou potravinu, která je podmíněna imunitními reakcemi. Mezi nejběžnější potravinové alergie patří alergie na mléko, ořechy či alergie na lepek. Mezi nejčastější příznaky patří alergické reakce na kůži, jazyku a dýchacích cestách (kopřivka, ekzém, otoky, dušnost).
Alergie na zvířata je způsobeny jejich slinami, odumřelými buňkami kůže, močí a výměšky mazových žláz. Nejagresivněji působí alergeny koček. Prudké reakce (jedná se většinou o rýmu a astma) vyvolávají i alergeny koní a malých hlodavců, mezi časté alergie patří také alergie na psy. Lidé, kteří trpí alergií na psy, mají alergii na všechny druhy psů, tedy na psy s dlouhou i krátkou srstí.
Alergie na slunce či sluneční záření, která se odborně nazývá polymorfní světelná dermatóza, je způsobena UVA paprsky a často se plete s dalšími druhy alergií, které souvisí se sluněním. Mezi takové patří Mallorca akné (způsobeno vzájemnou reakcí slunečního záření a chemických látek v opalovacích a kosmetických přípravcích) a fotoalergická reakce (způsobena vzájemnou interakcí UV slunečního záření a určitých rostlin či léků). Pravá alergie na slunce (tedy polymorfní světelná dermatóza) se projevuje kožními příznaky jako svědění, kopřivka nebo puchýřky a obvykle nastupuje velmi rychle, často už po několika hodinách na slunci. Nejvíce postižená bývají místa trvale vystavená slunečnímu záření (dekolt, ruce, lýtka). Většina lidí je ráda, že může strávit dovolenou u moře a být celý den na sluníčku. Neuvědomují si však, jaké mají štěstí že tohle můžou dělat.
Pylová alergie neboli alergie na pyl je přecitlivělost na bílkoviny, nacházející se na povrchu pylových zrn rostlin. Alergik může reagovat na pyl jen některých druhů rostlin a je proto důležité znát, kdy které dřeviny, byliny či trávy rostou. Proto se také může stát, že jeden měsíc nemáte vůbec alergii a druhý hodně silnou, protože může kvést nějaká jiná kytka, která vám dělá zle. Větinou při spuštění alergie hned přichází kýchání, svědění očí, následné zarudnutí očí a samozřejmě silná vodnatá rýma. Z vlastní zkušenosti mohu alergikům doporučit inhalační mentol, který příjemně protáhne nosní sliznice a hned se lépe dýchá.
zdroj: BIONCE
Již dost let jsem kvůli alergii musel téměř denně ráno brát aspoň polovinu prášku Zodac, který mi naštěstí vždy pomohl.
Cca před třemi týdny jsme si po letech konečně pořídili nové matrace a světe div se – od té chvíle až dodnes jsem si ANI JEDNOU prášek vzít nemusel!
Nevím, zda je to pouze tím, ale nezměnil jsem bydliště, práci, ani manželku ;-), takže nové matraci dávám velkou pravděpodobnost.
Slušná matrace se dnes v akci dá sehnat i pod tisíc korun, což za ten klid od rýmy a celkové zdraví i pohodu jistě stojí.
Určitě to také stojí za pokus, když se vám denně trápí dítě, a spí na starší matraci, dost jistě plné roztočů :-(.