SÚKL informoval o výskytu padělku přípravku Alli

Alli - ikonkaPřípravek Alli je indikován ke snížení tělesné hmotnosti u dospělých, kteří mají nadváhu (index tělesné hmotnosti, BMI, 28 kg/m2) a má se užívat v kombinaci s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků. V České republice je tento přípravek registrován a je volně prodejný, ale tobolky padělků obsahují bílý prášek, nikoliv drobné granule jako originální přípravek. Laboratorní testy prokázaly, že padělky neobsahují účinnou látku Orlistat.

SÚKL obdržel informaci od britské regulační autority o výskytu padělků léčivého přípravku alli pills, 60 mg v USA. Britská regulační autorita MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) informovala 19. ledna 2010 o nálezu padělků léčivého přípravku alli pills, 60 mg, v anglickém obalu, držitel rozhodnutí o registraci: GlaxoSmithKline. V USA byly objeveny padělky léčivého přípravku alli na Internetu. Padělky nebyly zachyceny v legální dodavatelském řetězci.

Výše uvedená balení mají rozdílnou strukturu označení data expirace. Zatímco datum expirace originálních balení obsahuje pouze měsíc a rok, např. 05/12, padělaná balení jsou značena měsícem, dnem a rokem expirace, tedy např. 06162010.

Alli - expirace

Lékovky padělků jsou na rozdíl od originálního balení vyšší se širším uzávěrem opatřeným hrubším rýhováním na rozdíl od originálního produktu.

Alli - lékovka

Ochranná fólie nacházející se pod uzávěrem není u padělaných přípravků opatřena žádným nápisem. Originální anglická balení obsahují následující text „SEALED for YOUR PROTECTION“.

Alli - tobolky

Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před nákupem jakýchkoliv léčivých přípravků na Internetu mimo schválené internetové lékárny. Nákup na Internetu od neoprávněných prodejců léčivých přípravků je nezákonný! Touto cestou jsou obvykle distribuovány padělky léčiv, nebo léčiva poškozená a špatně skladovaná, a tak může dojít k bezprostřednímu ohrožení života a zdraví při jejich požití.

Seznam lékáren, které mohou v ČR nebo do ČR prodávat léčivé přípravky přes Internet je uveden na webových stránkách SÚKL.

Prosíme širokou veřejnost o poskytnutí jakékoli informace v případě, že se s přípravkem alli pills, 60 mg setkáte na českém trhu, a to vyplněním internetového formuláře pro Hlášení nelegální nabídky léčivého přípravku, elektronicky infs@sukl.cz nebo telefonicky: 272 185 333.

Zdroj: SÚKL

2 komentáře u „SÚKL informoval o výskytu padělku přípravku Alli“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..