Kdo může užívat homeopatické léky?
Homeopatické léky mohou užívat všechny věkové kategorie, včetně novorozenců, malých dětí, těhotných a kojících žen, seniorů a osob podstupujících zároveň jinou léčbu. Homeopatické léky nejsou chemicky toxické, nemají žádné kontraindikace či interakce s jinými léky, ani dosud známé nežádoucí účinky. Homeopaticky je možné léčit také zvířata.
Mohou homeopatické léky užívat těhotné a kojící ženy?
Ano. Homeopatické léky nejsou chemicky toxické, nemají žádné kontraindikace či interakce s jinými léky, ani dosud známé nežádoucí účinky v souvislosti s množstvím podaného léku. Těhotné ženy se tedy mohou léčit homeopaticky bez jakéhokoliv známého rizika pro ně samotné či pro jejich dítě. Homeopatické léky lze v případě potřeby podávat také kojencům. Přesto se těhotným a kojícím ženám v případě onemocnění vždy doporučuje konzultovat své potíže s lékařem nebo lékárníkem.
Mohou být homeopaticky léčena zvířata?
Homeopatické léky se používají k léčbě domácích, chovných, ale i divokých zvířat již více než 150 let. Výhod homeopatické léčby přitom využívá stále více chovatelů, ať už se jedná o majitele malých domácích zvířat (domácích mazlíčků) nebo o profesionální velkochovatele. Homeopatickými léky lze léčit zvířata účinně a bez toxických vlivů či rizika návyku.
Jaká onemocnění se dají léčit homeopaticky?
Homeopatie nabízí řešení u většiny běžných onemocnění od rýmy, nachlazení, kašle, chřipky, bolesti v krku, až po žaludeční potíže nebo nevolnost při cestování. V rukou lékaře homeopata je vhodná také pro léčbu chronických nebo často se opakujících onemocnění, jako jsou alergie, ekzémy, astma, poruchy spánku, migrény nebo psychické potíže. Velmi vhodná je pro léčbu dětí nebo těhotných a kojících žen.
Homeopatii je možné používat jako doplňkovou léčbu při úrazech, při operacích nebo u porodu, samozřejmě po odpovídajícím odborném ošetření. Lze ji využít také pro lepší snášení očkování, léčby antibiotiky nebo léčby závažných onemocnění, např. chemoterapie a radioterapie.
Používají se homeopatické přípravky u chronických nebo stále se opakujících onemocnění?
Ano. U onemocnění chronického charakteru homeopatická léčba snižuje počet recidiv a omezuje jejich intenzitu záchvatů. Léčba chronických onemocnění však vždy patří do rukou zkušeného lékaře homeopata.
Mohou homeopatické léky sloužit jako prevence?
Ano. Vhodnou homeopatickou léčbou lze omezit výskyt některých typických zimních onemocnění, jako jsou chřipky, nachlazení atd., nebo naopak letních patologií např. sezónních alergií.
Dovedou homeopatické přípravky léčit rakovinu?
Ne. Žádná homeopatická léčba rakovinného bujení neexistuje, bez ohledu na to, o jaké onkologické onemocnění se jedná. Homeopatická léčba však pomáhá pacientům potlačit některé nežádoucí účinky chemoterapie či radioterapie a může být vhodnou doplňkovou léčbou ke klasické terapii.
Může se člověk pomocí homeopatie léčit sám?
Ano, u některých onemocnění je možné, aby se homeopatické léky používaly pro domácí samoléčbu. Zejména pokud se jedná o nezávažná akutní onemocnění přechodného charakteru, u kterých je samoléčba doplněná odbornou radou lékárníka běžná. Je však třeba mít na paměti, že v případě jakýchkoliv neobvyklých reakcí či přetrvávajících příznaků je nutné poradit se s lékařem, který stanoví přesnou diagnózu a určí správnou léčbu.
Musí být homeopat lékař?
V České republice bohužel dosud chybí legislativa, která by přesně upravovala problematiku homeopatie u lékařů a nelékařských profesí. Legislativní podmínky se v tomto ohledu liší také v zahraničí. Zatímco např. ve Francii smí homeopatické přípravky předepisovat pouze lékař (případně u volně prodejných léků je mohou doporučovat lékárníci nebo jiní zdravotničtí odborníci), v Německu nebo Velké Británii existuje mnoho homeopatů nelékařů, kteří však museli získat odpovídající vzdělání a léčit mohou pouze za přesně stanovených podmínek.
Lékař homeopat je odborník, který své medicínské znalosti dále rozšířil studiem homeopatie. Při léčbě bude vždy volit takový způsob léčby, který bude v danou chvíli pro daného pacienta nejvhodnější, ať už půjde o homeopatii nebo jinou terapii. Za svou volbu je plně zodpovědný.
Dobrý homeopat nelékař má za sebou několikaleté studium homeopatie obsahující mnoho poznatků z medicíny a přesně zná hranice, ve kterých se může pohybovat. Nikdy nenutí pacienta, aby přestal navštěvovat svého ošetřujícího lékaře nebo aby bez konzultace s ním jakkoliv pozměňoval svou dosavadní léčbu. Činnost homeopata a ošetřujícího lékaře se může vhodně doplňovat.
Vzhledem k tomu, že v České republice dosud chybí zodpovědné kontrolní orgány a akreditované vzdělávací instituce, které by stanovovaly podmínky pro homeopaty nelékaře, je třeba, aby se pacient před započetím léčby vždy pokusil získat maximum informací o daném homeopatovi a o garantech jeho vzdělání a v každém případě zůstal také v péči svého ošetřujícího lékaře.
Zdroj: www.boiron.cz