První návštěva u homeopata je zpravidla delší než běžná návštěva u lékaře (výjimkou není ani hodinová či delší konzultace). Homeopat se bude ptát na potíže, které vás trápí, na váš celkový fyzický i psychický stav, prodělané nemoci či rodinné a profesní zázemí. Budou ho zajímat také pro laika nezvyklé detaily a okolnosti zlepšení či zhoršení příznaků, bude hledat různé souvislosti. V případě, že jde o lékaře homeopata, vyšetří vás samozřejmě také klasickým způsobem, zejména když jde o akutní potíže, případně vám doporučí specializované nebo laboratorní vyšetření.
V některých případech vám může lékař homeopat doporučit homeopatický lék velmi rychle, na základě jasných příznaků (např. běžné nachlazení, prořezávání zubů u malých dětí apod.). Může jít o jeden nebo více léků nebo o komplexní léčbu homeopatickými i klasickými léky. Jindy trvá výběr konkrétního postupu déle, zejména u komplikovaných nebo chronických onemocnění.
Další kontroly a konzultace u homeopata jsou zpravidla kratší.
Vzhledem k tomu, že homeopatickou léčbu zdravotní pojišťovny lékařům neproplácejí, ve většině případů je třeba počítat s přímou úhradou za ošetření. S cenou vás homeopat samozřejmě musí seznámit předem.
Proč se u homeopata platí?
Homeopatická léčba není v České republice hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Lékaři takovou péči nedostávají proplacenou od pojišťoven, proto je třeba za konzultace platit, podobně jako při koupi léku, který nehradí pojišťovna. Každý homeopat má vlastní ceník služeb, se kterým by měl pacienta předem seznámit. Mnoho lékařů také doporučuje homeopatické přípravky jako doplněk v rámci běžné klasické praxe.
Kde najdu kontakt na lékaře homeopata v mém regionu?
Kompletní seznam homeopatů v České republice bohužel v tuto chvíli neexistuje. Seznam lékařů homeopatů, kteří absolvovali kurzy mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH (a souhlasili se zveřejněním svého kontaktu) nejdete v Seznamu lékařů homeopatů.
Podle čeho se vybírá homeopatický lék?
Některé homeopatické léky v osvědčených indikacích při běžných nezávažných onemocněních lze vybrat velmi jednoduše na základě obecných příznaků (např. při rýmě, viróze, drobných úrazech nebo růstu zubů u malých dětí). Nejrychlejší volbou v tomto případě bývají často polykomponentní homeopatika.
Při komplikovanějších nebo opakovaných potížích se vybírá lék na základě celkového zdravotního stavu pacienta a velmi komplexního souboru příznaků, které zpravidla vyžadují posouzení lékařem homeopatem.
Jak vypadají homeopatické léky?
Homeopatické léky mohou být monokomponentní (jednosložkové) nebo polykomponentní (vícesložkové). Monokomponenty jsou nejčastěji k dispozici v lékové formě malých kulatých granulí (jednu dávku tvoří zpravidla 5 granulí), ve speciálních tubách. Polykomponenty jsou většinou tablety, které se nechávají zvolna rozpustit v ústech. Setkat se však můžete také s lékovou formou sirupu (Sedalia) nebo malými globulemi v dózách (Oscillococcinum; užívá se jednorázově celý obsah dózy). Méně často se vyskytují kapky, čípky, masti, oční kapky a další lékové formy.
Zdroj: www.boiron.cz